Fiber Optik Sistemler

"Avantaj Sağlayın!"

Fiber Optik Sistemler

Fiber Optik Sistemler

Fiber Optik Sistemler teknolojinin baş döndürücü bir hızla gelişmesi sonucu çok fazla bilgiyi, çok daha hızlı ve uzak mesafelere ışık hızında iletilmesini sağlayan sistemlerdir. Fiber Optik Teknolojisi saç telinden daha ince bir cam üzerinden ışığın geçmesi prensibine dayalı olarak çalışan bir sisteme dayalıdır. Son zamanlarda popülerleşen Fiber Optik Haberleşme ile hem iletişim hızlanmakta hem de diğer tüm iletken kablolar gelişmektedir.

Fiber Optik Çalışma Prensibi

Büyük verilerin transferini sağlayan Fiber Optik Haberleşme Teknolojisi, cam ve plastik malzemeden oluştuğu için elektrik iletkenliği bulunmamaktadır. Bu yüzden akımdan kaynaklı manyetik bir alan oluşmaz. Fiber Optik Teknolojisi bu sebeple bant genişliği sınırlandırmayan bir sistemden oluşur. Fiber Optik Sistemler yıldırımlar, floresan ışıkları, elektrik motorları veya diğer kabloların elektriksel yükünden etkilenmezler. Ayrıca enerji de yaymadığı için diğer iletişim sistemlerini de etkilemez.

Fiber Optik Çalışma Prensibi üst düzey güvenlik ağı ile çalışır. Fiber Optik Sistemler ayrıca çok kolay bir şekilde kurulabilmektedir. Elektrik alanlarının neden olduğu gerilim ve iletkenlik risklerini ortadan kaldıran bu iletişim elemanları, patlama veya yangın gibi tehlikelere karşı da tam güvenlik sağlar. Uçucu sıvılar ve tehlikeli sınıfına dahil olan gazlar da dahil olmak üzere her ortamda güvenle kullanılabilirler. Fiber Optik Teknolojileri uzun süreli maliyeti, nakliyattan montaja dek her aşama düşünüldüğünde çok daha düşüktür.

Fiber Optik Sistemler Kurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Fiber Optik Sistemler Uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus FO ek kayıp değerlerini etkileyecek ve kayıp miktarlarını yükseltecek etkenlerden özenle kaçınmaktır.
* Fiber Optik Teknolojisi için kullanılan ek cihazlarının bakımlarının yapılması fiber optik sonlandırma cihazının çok temiz kullanılması,
* Fiber Optik Sistemler ek işleminin tozsuz ve temiz bir yerde yapılması. Fiber optik fusion sonlandırma işlemini uzman personellerin yapması,
* Fiber optik kablolama da montaj esnasındaki kıvrımlar bükülmeler ve köşe dönmeler çok ciddi FO sinyal kaybına neden olmaktadır. Olumsuzluklara sebebiyet vermemek için fiber optik kablolama esnasında bu hususlara özellikle dikkat edilmelidir.
* Daha başarılı bir sonuç elde etmek için fiber optik fusion sonlandırma yapılan ortamda nem, toz, kir ve rüzgar olmamasına dikkat edilmelidir.
* Fiber Optik Haberleşme hattının üzerinde çok sayıda ek olabilir. Her ekte ister istemez bir sinyal kaybı olur. Hat üzerindeki bütün eklerdeki sinyal kayıplarının toplamı hattın üzerindeki toplam sinyal kaybını oluşturur. Bu yüzden her noktadaki ek kaybı önemlidir.

Bu bilgiler ışığında yapılan her fiber sonlandırma işleminden sonra kesinlikle fiber optik sinyal ölçümü yapılıp kayıp değerlerinin OTDR ölçüm raporuyla belirlenmesine özen gösterilmelidir. OTDR ölçüm raporunda sinyal kaybı yüksek çıkan noktalar tekrardan fiber sonlandırması yapılmalıdır. OTDR ölçüm cihazının bakımları ve kalibrasyonları düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Kalibrasyonları ve bakımları yapılmayan fiber optik ölçüm cıhazının OTDR ölçüm sonuçları yanıltıcı olabilir. Bundan dolayı fiber optik sonlandırma ve OTDR ölçüm cıhazlarının temizlik ve bakımları hayati önemdedir.

Aynı zamanda tüm bu işlemlerin uzman kişiler tarafınca yapılması önerilmektedir. Çünkü fiber optik kablolama sistemi aktif çalışma için uzman ellerden geçmesi gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra fiber optik çalışma prensibine göre , fiber optik teknolojisinin kullanım yerlerine göre uyumluluğu da önemli olmaktadır.


İhtiyacın olanı buldun mu?

İhtiyacın olanı bulduysan bizimle iletişime geçebilirsin.
İletişim

Güvenlik ipuçları

  • Dış kapınızın her zaman kilitli olduğundan emin olun..
  • Balkon ve teras kapılarınızın içeriden kilitlenebilir olmasına dikkat edin..
  • Delinme olanağı olmayan emniyetli kilit göbekleri kullanın..
  • Evde çalışan ve kapının anahtarını kullanan hizmetli kişiler işten ayrıldığında kilitlerini değiştirin..
  • Tatile çıkarken posta kutunuzun anahtarını güvendiğiniz bir komşuya teslim ederek fatura ve zarf birikmesini engelleyin..
  • Kapıda zincir ve emniyet kilidi bulundurun..