Yapısal Kablolama

"Uçtan uca alt yapı hizmetleri!"

Yapısal Kablolama

Yapısal Kablolama

Yapısal kablolama, data ( bakır ve fiber) , ses, Şebeke, UPS ve güvenlik sistemi sinyallerinin sorunsuz bir şekilde iletimini sağlamak ve bu sistemleri tek bir çatı altında toplayarak yönetebilmeye ve gerektiğinde genişletmeye imkan sağlayan bir altyapı çalışmasıdır. Altyapı ve Yapısal kablolama hizmetleri ile kurumların en önemli gereksinimlerinden biri olan veri ve enerji transferinin, düzgün bir şekilde gerçekleşmesi amaçlanmaktadır.

CAT 5 , CAT 6 , alt yapı ve yapısal kablolama üzerinde çalışan bilgisayar ağları gelişmiş ses ve data hizmetleri için mükemmel bir alt yapı sağlamaktadır. Yapısal kablolama ile data, telefon, güvenlik, şebeke ve UPS elektrik sistemlerine ait kablolama alt yapısı tek bir çatı altında toplanarak, entegre ve esnek bir çalışma alanı sunulmaktadır. Altyapı ; kablolar, data plug, data prizipatch panel, kabinet gibi pasif ekipmanlardan oluşmaktadır. Düzgün bir şekilde kurulmuş olan bir network yapısı, telefon, haberleşme ve güvenlik sistemlerinin temel unsurunu oluşturmaktadır. Bu şekilde Altyapı ve Yapısal Kablolama ile çalışan firmalar ihtiyaçlarını çok uzun süre karşılayabilmektedir.
Boğaziçi Güvenlik olarak, hizmet verdiğimiz firmaların uçtan uca altyapı ve yapısal kablolama ihtiyaçlarını yerinde yaptığımız keşiflerle en doğru teklifler sunarak karşılamaktayız. Kablolama çalışmalarında yüksek kalitede ürünler kullanılır ve kuruluş sonrasında gerekli testler yapılır. Daha iyi  ağ aktarım hızı sağlamak için, çoğunlukla fiber çözümler kullanılmaktadır.

ALTYAPI VE YAPISAL KABLOLAMA KATEGORİLERİ

Uçtan uca altyapı yapısal kablolama çözümleri belirli kategoriler ile tarif edilir. Bir kablolama çözümünün kategorisi veri aktarım hızını belirler. Standartlara uygun test edilmiş kablolama kategorileri ile çözümler sunan Boğaziçi Güvenlik , tüm aşamalarda müşterilerini detaylı olarak bilgilendirmektedir.

Cat 5 Kablolama

Cat 5 , 100Mbit/s Ethernet hızına kadar tüm yerel ağları destekleyen açık esnek bir alt yapı sağlar.

Cat 5 e Kablolama

Cat 5 e , Yerel ağlar (LAN) için 1000Mbit/s hızına kadar destek (Gigabit Ethernet) verir.

Cat 6 Kablolama

Cat 6 , daha yüksek performanslı (250 Mhz) kablolama sistemleri sağlar. Gelecekte daha yüksek hızları destekleyeceği düşünülen Cat 6, şu an için 1 Gigabit´e kadar destek vermektedir.

Cat 7 Kablolama

Cat 7,  600 mhz hız desteği sağlar ve tamamen´shielded´ yapıdadır. Cat 5 ve Cat 6 ‘ nın iki katından daha fazla bant genişliği sağlar, fakat daha pahalı  ve hacimlidir.

Fiber Optik

Gigabit , Ethernet ve 10 Gigabit Ethernet Backbone teknolojileri ile, yüksek hızlı fiber aktarım sistemleri için uygundur. OM1, OM2, OM3 ve OS1 gibi ikinci jenerasyon fiberler kullanılır.

Altyapı ve Yapısal Kablolama

ALTYAPI VE YAPISAL KABLOLAMA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Altyapı ve Yapısal kablolama  işleminde oluşabilecek sorunlar:

 • Alınan hizmetin kesintiye uğraması,
 • Bunun akabinde de zamandan ve iş yükünden kayıp yaşanması,
 • Bunların sonucu olarak da ciddi maddi zararlardır.

Bu bilgiler doğrultusunda sağlıklı bir proje geliştirebilmek için kablolama yapılan alanın daha sonraki büyüme hedefleri de göz önüne alınmalıdır. Bütün ihtiyacı karşılayabilecek ve bütün teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilecek yapıda ve standartlarda projelendirilmesi yapılmalıdır. Kullanılacak kablolardan bağlantı aparatlarına ve konektör seçimine; kaneletlerden patch kablolara kadar kullanılacak tüm bileşenlerin sektörde kalitesini ispatlamış markalardan tercih edilmesi gerekmektedir. Tüm bunlar ile birlikte kanal ve tava döşemeden kablo çekimine; sonlandırmalardan yapılan işçiliğe kadar özenli ve titiz bir çalışma yapılması gerekmektedir.

Data kablolama sırasında bakır ya da fiber optik kabloların çekimi, cat kablo ve fiber optik kabloların sonlandırılması kanal montajları, priz sonlandırmaları, patch panel montajları, kabinet montajı ve kabloların kabin içinde sonlandırılmaları vb. gibi yapılacak işçilikler ağ kalitesini doğrudan etkileyen etkenlerdir. Network içinde sorun yaşanmaması adına kaliteli bir işçilik yapılmasına çok önem verilmelidir.

YAPISAL KABLOLAMA AVANTAJLARI

 • Bilgisayarlar, yazıcı, tarayıcı, telefon ve kamera gibi cihazlar aynı kablo üzerinde çalışabilmektedir.
 • Büyük boyuttaki görüntü, ses, resim ve verilerin paylaşılmasının daha hızlı olmasını sağlamaktadır.
 • Yapısal kablolama; yüksek boyutlardaki bilginin, ses, veri ve görüntü şeklinde iletim ve paylaşımını sağlayan; intranet, video konferans, IP telefonu gibi uygulamaları destekler.
 • Hızlı olarak çalışan sistem ile kullanıcılar zamandan da tasarruf etmektedir.
 • Yapısal kablo üzerindeki arızalanmalar en kısa sürede tespit edilebilmektedir.
 • Yapısal kablo kolaylığı ile bir cihazın rahatlıkla başka bir yere taşınabilme olanağı vardır.
 • Yapısal kablolama sayesinde sistem yönetimi daha da basitleşmiştir.
 • Yapısal kablolama ile birçok yüksek maliyetten kurtulmuş olunacaktır.
 • Sistem yönetiminin kolaylaştırılması sayesinde uzman çalıştırmaya gerek kalmamaktadır.
 • Kablolama organizasyonu ile kablolar düzenli bir görüntü kazanmaktadır.

Bir kurum ya da işletme için yapısal kablolama hayati öneme sahiptir. Bu bilinç ile Boğaziçi Güvenlik Sistemleri olarak müşterilerimizin yapısal kablolama ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla konusunda uzman ve tecrübeli personellerimiz ile sizlerin hizmetindeyiz.


İhtiyacın olanı buldun mu?

İhtiyacın olanı bulduysan bizimle iletişime geçebilirsin.
İletişim

Güvenlik ipuçları

 • Dış kapınızın her zaman kilitli olduğundan emin olun..
 • Balkon ve teras kapılarınızın içeriden kilitlenebilir olmasına dikkat edin..
 • Delinme olanağı olmayan emniyetli kilit göbekleri kullanın..
 • Evde çalışan ve kapının anahtarını kullanan hizmetli kişiler işten ayrıldığında kilitlerini değiştirin..
 • Tatile çıkarken posta kutunuzun anahtarını güvendiğiniz bir komşuya teslim ederek fatura ve zarf birikmesini engelleyin..
 • Kapıda zincir ve emniyet kilidi bulundurun..